FAQ - najczęściej zadawane pytania


Internet za darmo?

Ostatnio pojawia się wiele reklam dostawców tv kablowej o treści typu "internet za złotówkę" lub nawet za darmo! Jak to jest możliwe, że kto chce nam dać coś za darmo? W dodatku płaci za reklamy w prasie, radiu, telewizji. Gdzie tu logika, czy ktoś dokłada do interesu? Nic podobnego - jak zwykle chodzi o szczegóły napisane drobnym maczkiem w umowie.
Firmy oferujące tv kablową i internet oferują "darmowy" internet ale tylko pod warunkiem skorzystania łącznie z innych dodatkowych usług takich jak np. telewizja kablowa i telefon (w formie tzw. pakietów). Analiza cen takich pakietów od razu wskazuje na ich relatywnie wysokie ceny - po prostu cena abonamentu za internet została wliczona do ceny pakietu. Poza tym Internet jest obłożony podatkiem VAT w wysokości 23% a telewizja 8%, więc różnica 15% dla operatora kablówki oferującego pakiety to czysty zysk.
Dodatkowo jeśli oferowany Internet posiada limity transferu, to zwykle jeśli abonent przekroczy ustalony limit transferu będzie musiał ponieść opłatę. Limit ten jest ustalany tak, że prawdopodobnie nawet 90% klientów będzie musiała za to płacić lub będzie miała ograniczony dostęp. Dzisiejsze strony www są dość mocno rozbudowane o elementy graficzne, animacje, dźwięki i filmy. Jedna odsłona strony internetowej może pomniejszyć nasz limit od kilku do kilkunastu megabajtów. Poza tym jest wiele aplikacji, które korzystają z internetu "bez naszej wiedzy" jak komunikatory (np. Gadu-Gadu), program antywirusowy i wiele innych nie wspominając o tym, że komputer "nic nie robiący" a podłączony do internetu także pobiera i wysyła dane związane z utrzymywaniem komunikacji z internetem.
Podsumowując - komputer, który teoretycznie nic nie robi a jest stale podłączony do internetu potrafi pobrać transfer rzędu nawet 1-2 Gigabajtów miesięcznie. Rozwiązaniem byłoby odłączanie wtyczki do internetu i podłączanie jej tylko wtedy, kiedy potrzebujemy uzyskać dostęp do internetu. Jeżeli nie jest to satysfakcjonujące nas rozwiązanie, wtedy raczej możemy zapomnieć o tym, że uda nam się zmieścić w limicie transferu.


Na jak długo wystarczą limity transferu stosowane przez niektórych dostawców Internetu?

Odpowiedź zależy m. in. od szybkości połączenia - dla przykładu jeśli mamy limit 1GB (1 gigabajt) i posiadamy internet o szybkości 8Mbit/s, czyli 8Mbit*1000 sekund ściągania = 1GB (1GBajt = 8Gbit). Teraz policzmy: 1000 sekund/60 = 16,66 minut - właśnie na tyle wystarczy nam limit 1GB (zakładając, że przez cały ten czas będziemy używać naszej maksymalnej prędkości czyli 8Mbitów na sekundę).


Czy jest możliwe podłączenie do sieci Internet Malbork drogą radiową?

Niestety nie jest to możliwe, ponieważ nie świadczymy tego rodzaju usług dla klientów indywidualnych.